2010. december 23., csütörtök

LG Optimus 7


Előszó, tartozékok
Megérkezett szerkesztőségünkbe az első Windows Phone 7 alapú okostelefon, melynek örömére tegnap publikáltunk egy meglehetősen átfogó leírást magáról az operációs rendszerről, annak új fuckcióiról, használhatóságáról és gyakorlatilag mindenről, ami ehhez kapcsolódik. A tesztalany az LG Optimus 7 névre hallgató készülék volt, mely e cikk megjelenése előtt hivatalosan is forgalomba került a Vodafone kínálatában, tehát friss és ropogós, csak azért nem publikálhattunk róla előbb, mert egy titoktartási nyilatkozatot kellett aláírnunk, melyben megígértük, hogy október 21-e előtt semmilyen anyagot nem jelentetünk meg sem a Microsoft új operációs rendszeréről, sem az LG új készülékéről.
[+]
A Windows Phone 7-ről ebben a cikkben nem fog sok szó esni, két dolog miatt sem. Egyrészt azért, mert a tegnap publikált bemutatóban lévő információkat az Optimus 7 használata során szereztük, másrészt pedig azért, mert a Microsoft nagyon komoly előírásokat támaszt a gyártók felé a saját rendszerével szemben. A grafikus felhasználói felületet gyakorlatilag semelyik gyártó nem szabhatja testre és nem is cserélheti le, az egyedi dolgok a saját fejlesztésű programokban merülnek majd ki, ez a helyzet pedig a jelek szerint soha nem is fog megváltozni. Kissé kényes helyzet ez a számunkra, hiszen a belsőre gyakorlatilag teljesen ugyanolyan eszközökről nem fogunk tudni olyan cikkeket publikálni, amilyeneket általában szoktunk. Épp ezért az LG új masinájának elemzése is meglehetősen rövid lesz, a külsőről, a hardverről, az egyedi programokról és a kamera képességeiről lesz csupán szó, a többi információ az előző cikkben helyet kapott. Épp ezért feltétlenül szükséges a szóban forgó alkotás elolvasása ahhoz, hogy jelen cikket megértsük és a telefont megismerjük, aki tehát eddig nem tette, az most olvassa el, hogy mit is tud a Windows Phone 7 operációs rendszer!
[+]
A csomagolás egészen különleges; a fehér borításba bújtatott fekete kartondoboz felnyitható teteje áttetsző, a tartozékokat viszont a gyártótól megszokott módon "ömlesztve" találjuk benne. Mondjuk nem kapunk túl sok dolgot, úgyhogy valószínűleg nem fogunk elveszni: hálózati töltőfej, microUSB kábel és sztereó headset jár az E900 kódnévre is hallgató LG mellé. Apró kézikönyvet kapunk, CD-t viszont nem, az eszköz szinkronizálásához feltétlenül szükséges Zune szoftvert tehát mindenképp az internetről kell letöltenünk..

Külső
Bár a Windows Phone 7-es okostelefonok gyakorlatilag egytől egyig a felső kategóriában fognak indulni és hardveres szempontból is közel ugyanolyanok lesznek, külsejükben komoly eltérések mutatkoznak. Az Optimus 7 magán viseli az LG tipikus stílusjegyeit, külseje abszolút minimalista, viszont elég újszerűnek is mondható. Az egészen biztos, hogy a koreai vállalat egyik legjobb minőségű eszközéről van szó, a kijelzőt borító, rendkívül ellenálló plexi, a fémből készült hátlap, a nagyon jó minőségű műanyagok és a tökéletes illesztések kellemes élménnyé teszik az eszköz kézbe vételét. A 125 x 59.8 x 11.5 milliméteres kiterjedéshez párosuló 158 grammos tömeg jól mutatja, hogy az első Windows Phone 7-es eszközből semmit nem spóroltak ki, van benne anyag. Én egyébént kizárólag férfiak kezében tudom elképzelni az eszközt, egy átlagos női kézbe egyszerűen túl nagy; hölgy ismerőseim gyakorlatilag képtelenek voltak egy kézzel használni, ami lássuk be, nem a legelőnyösebb, hiszen az embernek nem mindig van két szabad keze.
[+]
Az előlap tetején a telefonhangszórót és az LG logótípiáját láthatjuk, ezek mellett, a szemek elől rejtve található a fény- és a távolságérzékelő szenzor. Középtájon terül el a 3,8 hüvelyk átlójú, 480 x 800 pixeles felbontású kapacitív TFT-LCD érintőkijelző, mely képes érzékelni a több ujjal való nyomkodást is. Képminőségére nem lehet panasz, színei gyönyörűek, napfényben is kellemesen olvasható, valamint betekintési szöge is meglehetősen nagy, bár utóbbiban nem olyan jó, mint az iPhone 4 IPS-panelje vagy a Samsung Super AMOLED kijelző. Az előlap aljára három gomb került, a funkciók a piktorgramok alapján egyértelműek: vissza, főmenü, keresés.
[+]
A hátlap egyértelműen a készülék legcsinosabb része. A szálcsiszolt felületű, teljes egészében levehető, fémből készült rész az itteni terület nagyrészét lefedi, csupán a felül és lent lévő keskeny csíkok készültek műanyagból. Felül találjuk a vakuval és önarcképek készítéséhez használatos tükörrel ellátott kamerát, alulra egy méretes Windows Phone felirat és a fém rész eltávolításához szükséges gomb került. Belül az méretes akkumulátort és a SIM-foglalatot vehetjük észre; memóriakártya bővítőhely sajnos nincs, mivel nem alapkövetelmény az operációs rendszernél.
[+]
Felülre került a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet és a képernyőzár bekapcsolásához és feloldásához is használatos bekapcsológomb, melyet funkciójából adódóan jó sokat fogunk használni. Jobb oldalon egy fedlap mögött bújik meg a microUSB csatlakozó, kicsit lejjebb a kamera exponálógombját találjuk. Alul a mikrofon árválkodik, a bal szektor pedig a hangerőszabályzó gombduó lakosztálya.

Hardver, operációs rendszer, szoftverek
A készülék hardvere nem sokkal fejlettebb a platform előírásainál, de így is az egyik legfeljettebb készülék a piacon, ami azért így jobban belegondolva nem semmi; a jövőben ezt szinte az összes WP7-es készülékről elmondhatjuk majd. A processzor egy 1 GHz-es órajelen ketyegő Qualcomm Snapdragon QSD8650, mely gyakorlatilag minden paraméterében megegyezik a rengeteg készülékben használat QSD8250-nel (azaz 65 nm-es csíkszélességgel készült, grafikus processzora pedig az Adreno 200), csak épp a CDMA és EV-DO hálózatokon történő működésre, azaz az amerikai piacon megjelenő eszközökben is használható. A memória méreténél az LG feljebb ment, mint a Microsoft előírásai, RAM-ból és ROM-ból is 512 MB került az Optimus 7-be, a multimédiás tárhelyként funkciónáló flash memória mérete pedig 16 GB. Erőteljes összeállítás, az egyszer biztos.
Az operációs rendszerről a már több alkalommal is linkelt cikk létezésének fényében nem szeretnék sokat írni, a fenti videón jól látszik az, hogy hogyan is néz ki a kezelőfelület és mennyire gördülékenyen fut. A sebességet viszont tényleg ki szeretném emelni, mert egyszerűen elképesztő; az egy hete nálam lévő készülék soha nem lassult be, soha nem akadt meg, lefagyasztanom sem sikerült, ilyet talán még egy készülék nem produkált. A Microsoft nagyon jól összerakta, amit össze kellett.
LG-s szoftverekből alapból kettő került a készülékre. A Panorama Shot funkciója valószínűleg egyértelmű: segítségével legfeljebb öt darab fotóból álló panorámaképeket rakhatunk össze. A képeket természetesen automatikusan illeszti össze a szoftver, ha ellőttük az első képet, akármerre mozgatjuk is a készüléket, megjelenik majd egy keret, ahova el kell jutnunk, tényleg profin működik az alkalmazás. A ScanSearch névre hallgató kiterjesztett valósággal játszadozó szoftver sem semmi: gyakorlatilag olyan, mint a Layar, de nekem egy picit jobban tetszik a dizájnja. Budapestről is elég sok információt meg tud jelenítani (éttermekben például nagyon ott van, de a közlekedési csomópontokat is ismerte), extra funkciója pedig az, hogy ha a kamerát az ég felé fordítjuk, kidobja az időjárást, ha pedig a földre visszük, átvált egy radarszerű nézetre és azon mutatja a POI-kat.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése